• +90 236 312 00 07
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

10 Aralık 2017
Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmeleri, gelir elde ettikleri dönemdeki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulan bir emeklilik sistemidir.

Emekliliğin tadını çıkarmaya yönelik hayaller kurarken kuşkusuz o hayalleri gerçekleştirmek için akılcı bir plan yapıp uygulamaya koymak da gereklidir.

Sahip olduğunuz yaşam kalitesinin devamını emeklilik sürecinde de sağlamak için kurulmuş olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 1 Ocak 2013'te başlayan yeni BES dönemiyle birlikte, artık daha avantajlı. Çünkü devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25'i oranında ek katkı sağlıyor. Örneğin, hesabınıza 100 TL katkı payı yatırarak 25 TL devlet katkısından yararlanabileceksiniz.

Birikiminizi emekliliğinizde talebinize bağlı olarak ya toplu para ya da emeklilik maaşı alabilirsiniz.

Çiftçi, ev hanımı, esnaf, memur, doktor, avukat, 18 yaşını doldurmuş medeni hakları kullanma ehliyetine haiz kişiler Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılıp devlet katkısından yararlanabilecek. Eşiniz, 18 yaşını doldurmuş çocuğunuz ve yakınlarınız için sözleşme yaparak ailenizdeki herkesin ayrı ayrı devlet katkısından faydalanmasını sağlayabileceksiniz. Bu sistem SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik sistemlerinin yerini alan değil tamamlayan niteliktedir. Sisteme katılım için bir emeklilik şirketi ile emeklilik sözleşmesi imzalamak yeterlidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi “uzun vadeli” en güvenli yatırım olanaklarından biridir.

Katılımcı, emeklilik sözleşmesi süresi içinde istediği anda birikimlerini alarak sistemden ayrılabilir.

Sistemden ayrılan katılımcılara yapılan ödemeler, ödenen tutarın içerdiği getiri tutarı üzerinden stopaj kesintisine tabidir. Stopaj kesintisi oranı, sistemden emekli olarak ayrılan katılımcılar için %5 tir.

Sisteme 10 yıl süreyle katkı payı ödemekle birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10, sisteme 10 yıldan az süreyle katkı payı ödeyerek ayrılan katılımcılar için ise %15’tir.

Bireysel emeklilik sisteminde emekli olmak için katılımcının, sisteme ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalarak katkı payı ödemesi ve 56 yaşını tamamlaması gerekir. Katılımcı isterse, emeklilik hakkını ileri bir tarihte kullanabilir.

Çalışırken sürdürdüğünüz rahat yaşamı emeklilik hayatında da yaşamak için şimdi başvurun.

BES Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS)

 • BES Nedir ?

  Bireysel Emeklilik Sisteminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış addır.

 • Bireysel Emeklilik Hakkı Nasıl Kazanılır?

 • BES Erken Ayrılma Ücreti (Stopaj) Nasıl Uygulanır?

 • Bireysel Emeklilik Sisteminden Kimler Faydalanabilir ?

 • Bireysel Emeklilik Sistemi'nin amacı nedir?

 • Düzenli katkı payı ödemeleri dışında ara ödemeler yapılması mümkün mü?

 • Bireysel Emeklilik Sistemi güvenli midir?

 • Bireysel Emeklilik Sistemi'nde vefat teminatı var mıdır?

Hasan Buka Umut Sigorta olarak En uygun fiyat politikası ile sizlere hizmet vermekteyiz.

 • Adres

  Yılmazlar Mah. Piyaleoğlu Cad. No:226/A Turgutlu / Manisa

 • Telefon

  +90 236 312 0007

  +90 532 687 1157

Üst